Domů / Na co se ptáte
Kategorie
Výrobci
Věděli jste, že:

 

  • Vysokým krevním tlakem trpí v ČR zhruba 40% obyvatel ve věku od 25 - 64 let?
  • Často bývá na vině nezdravý životní styl a stres?
  • Vysoký krevní tlak u doktora může způsobit tzv. "Syndrom bílého pláště"?

Na co se ptáte

Na co se ptáte

Zde naleznete odpovědi na vaše dotazy. Vaše otázky jsou pro nás inspirací při vylepšování obsahu našich stránek.

Jestliže jste nenašlli informaci, kterou hledáte, napište nám.

Dále naleznete nejčastěji kladené otázky.

 

40. Dotaz na tlakoměr Rossmax X5
Jsem hypertonik, prodělal jsem mozkovou příhodu a proto se chci zeptat. Oplatí se kupovat digi. měřič TK typ Rossmax X5? Láká mě proto, že je možnost připojení na PC a kontrola TK s možností tabulky a tím pádem i větší kontroly dlouhodobě. Nebo doporučte jiný typ s podobnými možnostmi včetně připojení na PC.
Měřič krevního tlaku Rossmax X5 je špičkový přístroj pro měření krevního tlaku s patentovanou funkcí detekce fibrilace síní a s technologií trojitého měření, které zpřesňuje výsledky měření a vylučuje vliv nahodilých výkyvů krevního tlaku na výslednou naměřenou hodnotu. Záruka na přístroj je 5 let. Tento typ tlakoměru nabízí také připojení k PC (kabel pro připojení k počítači nabízíme v e-shopu). Fibrilace síní je závažné onemocnění, které způsobuje až čtvrtinu cévních mozkových příhod. Tlakoměr Rossmax X5 dokáže fibrilace detekovat již v počátečním stádiu onemocnění a tím může přispět k záchraně života a zdraví.
 
39. Fibrilace síní a její vliv na vznik mrtvice
Mám zvýšené riziko mozkové mrtvice, když mi tlakoměr s funkcí zjištění fibrilace síní zjistil fibrilaci?
Fibrilace síní je onemocnění srdce, při němž v pokročilejší fázi mohou vznikat krevní sraženiny. Ty se cévami dostávají na periferie těla. Proto pacienti trpící fibrilací síní mají zvýšené riziko mozkové mrtvice. Obecně se ve statistikách uvádí, že 15 - 25 % cévních mozkových příhod je přímo způsobeno sraženinou, jejíž příčinou je fibrilace síní. Tlakoměr Rossmax X5 dokáže toto onemocnění zjistit již v raném stadiu. Díky tomu může pacient na tuto informaci reagovat a navštívit lékaře, který vyšetří a určí závažnost onemocnění a nasadí vhodnou léčbu.
 
38. Použití aneroidního tonometru v domácnosti
Proč doporučujete používat aneroidní tonometr pro lékaře a zdravotníky?
Aneroidní tonometry pracují na principu odposlechu Korotkovových ozev. Jsou určeny pro obsluhu, která je s tímto způsobem měření seznámena, má s ním zkušenost a dokáže tyto ozvy sledovat a vyhodnotit. Dalším důvodem je jiné provedení manžety než u digitálních přístrojů. Manžeta v některých aneroidních tonometrech má provedení bez spony. Je to podobný typ manžety, který využívá zdravotnický personál např. u rtuťových tlakoměrů. Z těchto důvodů jsou aneroidní tonometry určeny a doporučovány především pro profesionální sféru.
 
37. Použití Vincentky v kompresorových inhalátorech
Lze v kompresorovém inhalátoru použít Vincentku?
V kompresorových inhalátorech je možné bez obav použít Vincentku nebo jakékoliv jiné léčivo v tekuté formě. Vincentka se nejčastěji používá k prevenci nebo k podpůrné léčbě dýchacích cest a hlasivek. Při inhalaci Vincentky se doporučuje četnost a délku inhalací konzultovat s lékařem.
 
36. Baterie v digitálním teploměru
Jak se vyměňuje baterie v teploměru Dr.Frei MI-100?
Výměna baterie u teploměru Dr.Frei MI-100 je možná po sejmutí vrchního víčka teploměru. Pod víčkem je prostor s kontakty baterie. V teploměru je použita baterie typ CR2032, 3V.
 
35. Výměna membrány ve stetoskopu
Jak se vyměňuje membrána ve stetoskopu Dr.Frei S-30?
Membrána je součástí hlavy. Je uchycena pod převlečnou maticí s velmi jemným závitem. Povolením matice se uvolní membrána a je možné ji vyměnit. Náhradní membrána je součástí balení stetoskopu. Novou membránu si také můžete objednat na některém z kontaktů. Tento postup platí pro všechny typy stetoskopů Dr.Frei.
 
34. Baterie v teploměru
Jaká baterie je použita v teploměru Rossmax HA500Q?
V teploměru Rossmax HA500Q jsou použity 2 ks alkalických baterii LR03, AAA - takvané "mikrotužkové" baterie. Je to běžně dostupná baterie, kterou koupíte v každém elektroobchodě nebo supermarketu.
 
33. Rozdíl mezi fibrilací síní a srdeční arytmií
Jaký je rozdíl mezi fibrilací síní a arytmií?
Arytmie je porucha pravidelnosti srdečního rytmu. Její projevy mohou být od banálních příznaků až po život ohrožující stavy. Fibrilace síní se řadí mezi arytmie. Je to nekoordinovaná činnost srdečních síní, při které dochází ke ztrátě jejich čerpací funkce. Fibrilace síní je vážná porucha srdeční činnosti, která vyžaduje léčbu. Při fibrilaci síní vznikají krevní sraženiny, které bývají příčinou mozkových mrtvic. Z tohoto důvodu je včasná diagnostika fibrilace síní důležitým preventivním prvkem.
 
32. Návody k produktům Rossmax
Ztratil jsem návod k teploměru. Můžete mi ho poslat?
V detailu jednotlivých produktů jsou dole návody ke stažení. Pokud se Vám nepodaří návod stáhnout, tak prosím vyplňte pole "Rychlý dotaz", které je umístěno na všech stránkách webu. Prosím uveďte zpáteční e-mailovou adresu a návod vám rádi pošleme.
 
31. Co dělat, když mi tlakoměr zobrazil AFIB?
Na vaší akci mi tlakoměr naměřil fibrilaci síní. Přítomný lékař, s kterým jsem tento problém konzultoval, mi doporučil odborné vyšetření. Na jakého lékaře se mám obrátit?
Pokud Vám byla detekována fibrilace síní tlakoměrem Rossmax X5, je třeba provést EKG vyšetření. Ideální je navštívit odborné kardiologické pracoviště, případně praktického lékaře, který Vám vystaví doporučení na vyšetření specialistou kardiologem. Tlakoměr Rossmax X5 Vás upozornil na problém. Uvědomte si, že fibrilace síní je nejčastější příčinou mozkových mrtvic. Proto v případě opakované detekce fibrilace síní tonometrem Rossmax X5 návštěvu lékaře neodkládejte.
 
30. Vysvětlení funkce CAM
Proč se provádí měření systémem CAM a v čem je výhodnější než běžné měření?
CAM (Clinically Accurate Measurment) je patentovaná metoda elektronického měření krevního tlaku. Výrazně zvyšuje přesnost měření, odstraňuje vliv náhodných okolních vlivů na přesnost měření a snižuje vliv syndromu bílého pláště při měření v ordinaci lékaře. Tato patentovaná metoda byla vyvinuta jednak na základě požadavků odborné lékařské veřejnosti a jednak podle nejnovějších trendů schválených a doporučovaných Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Měření krevního tlaku v režimu CAM probíhá dovojitým změřením hodnoty. Pacient má po celou dobu měření nasazenou manžetu, sedí v klidu a čeká na ukončení měření. Celý proces trvá asi 2 až 3 minuty. Výsledná hodnota je přesná, vylučuje jakékoliv momentální výchylky způsobené vnějšími vlivy. Všecny modely, které mají možnost měření metodou CAM, je možné přepnout i do režimu běžného měření krevního tlaku.
 
29. Fibrilace síní zvyšuje riziko mozkové mrtvice.
Co je to fibrilace síní a proč bych si ji měl měřit?
Fibrilace síní je závažné onemocnění srdce. Je to jeden z druhů arytmie. Způsobuje tvorbu krevních sraženin a následně ucpání tepen, které zásobují mozek okysličenou krví. Více než 20 % všech případů mozkové mrtvice má původ právě ve fibrilaci síní. Z toho důvodu je dobré při měření krevního tlaku sledovat i tento nebezpečný jev. Tlakoměr Rossmx X5 je jediným tlakoměrem na trhu, který dokáže fibrilaci detekovat. V případě, že je v průběhu měření fibrilace zjištěna, tak je dobré navštívit lékaře. Přesnou diagnózu, stejně jako léčbu, lékař určí až po provedení EKG vyšetření.
 
28. Spolehlivost zobrazení fibrilace síní u tlakoměru Rossmax X5
Několikrát se mi stalo, že tlakoměr zobrazil přítomnost fibrilace síní. Jaká je spolehlivost zjištění tohoto stavu a jak mám dále postupovat?
Spolehlivost detekce fibrilace síní tonometru Rossmax X5 je 97 – 100 %. V případě, že je fibrilace síní opakovaně naměřena, doporučujeme odborné kardiologické vyšetření. Na základě křivky záznamu z EKG lékař vyhodnotí závažnost a další léčbu. Vzhledem k závažnosti možných následků je vhodné návštěvu lékaře neodkládat.
 
27. Porovnání parametrů osobních vah
Jaký je rozdíl mezi váhou Rossmax WF260 a váhou Lanaform PDS-110, nabízenou v některých obchodech?
Váha Rossmax WF260 je diagnostická váha, která kromě zobrazení hmotnosti měří také podíl vody, tuku a svalové hmoty v těle, zobrazuje BMI a bazální metabolismus. Maximální zatížení je 180 kg. Wáha PDS-110 zobrazuje pouze hmotnost. Je ultratenká a má nadčasový design.
 
26. Změna jednotky měření (°C / °F) u infra teploměr Rossmax HA500Q
Naší malé dceři se povedlo nastavit infra teploměr do režimu měření ve °F a nevíme, jak ho přepnout zpět na °C. Můžete mi poradit?
Teploměr je vypnutý, stiskněte tlačítko „START“ a držte stisknuté. Poté stiskněte a podržte tlačítko "ON / OFF / Memory", dokud se na displeji nezobrazí symbol °C. Stiskněte tlačítko "ON / OFF / Memory" a vyberte požadovanou jednotku
 
25. Jaké zvolit napájení tonometrů Rossmax
Již mám doma adaptér, mohu ho použít nebo potřebuji adaptér Rossmax? Mohu používat dobíjecí baterie?
Elektronické tonometry Rossmax vyžadují specifický zdroj napájení. To je zaručeno pouze použitím baterií nebo adaptérem Rossmax. Adaptér byl sestrojen výhradně pro použití našich produktů. Nabíjecí baterie je možné v elektronických tlakoměrech Rossmax použít. Používejte však pouze NiMH baterie. Baterie vždy nabíjejte v externí nabíječce. Není možné je dobíjet v tonometru.
 
24. Údržba manžety k tonometrům Rossmax
Může se manžeta vyprat?
Ne, obecně manžety tonometrů není možné vyprat. Mohlo by to změnit velikost manžety a snížit přesnost. Při normálním používání není nutné manžetu prát. Skvrny na manžetě mohou být opatrně odstraněny hadříkem navlhčeným v mýdlové vodě.
 
23. Doba potřebná na obnovení krevního oběhu po měření krevního tlaku
Jak dlouho mám čekat mezi jednotlivými měřeními?
Jestliže chcete provést následně několik měření, měli byste mezi nimi čekat nejméně 1 minutu.
 
22. Metodika měření zápěsťovým tonometrem
Co se stane, když zápěsťová manžeta není umístěna v úrovni srdce?
Je velmi důležité, aby během měření byla manžeta umístěna v úrovni srdce. Umístění manžety 10 cm nad úroveň srdce způsobí naměřenou hodnotu asi o 8 mmHg nižší a naopak 10 cm pod úrovní srdce zvýší naměřenou hodnotu asi o 8 mmHg.
 
21. Výběr vhodné velikosti manžety
Obvod mé paže je větší než je stanovená hranice na manžetě. Co mám dělat?
Pokud používáte pažní tonometr Rossmax, standardní manžeta je vhodná pro obvod paže 22 –32 cm. Jestliže je obvod Vaší paže větší, potřebujete manžetu Microlife vel. „L“, která je zkonstruována pro obvod paže 24 – 40 cm. Tyto rozměry jsou vhodné pro většinu lidí.Jestliže je obvod paže větší nebo menší, nabízíme k objednání "manžetu Rossmax velikost S" a "manžetu Rossmax velikost L". Obě manžety, případně i náhradní univerzální manžetu můžete zakoupit v našem e-shopu.
 
20. Rozdíl mezi hodnotami krevního tlaku u lékaře a doma
Systolický tlak naměřený tonometrem Rossmax je podobný tomu, co naměřil lékař. Ale proč je diastolický tlak na elektronickém tonometru asi o 10 mmHg vyšší?
Diastolický tlak je velmi těžko změřitelný stetoskopickou metodou a velmi moc záleží na schopnostech obsluhy. Vliv může mít i syndrom bílého pláště (jedná se o vliv způsobený psychickým vypětím z návštěvy lékaře).
 
19. Porovnání přesnosti měření automatických a poloautomatických tonometrů
Je manuální tonometr stejně přesný jako automatický přístroj?
Oba systémy mají stejnou přesnost. Automatický tonometr obsahuje elektrický kompresorek místo balonku, ale to nemá vliv na přesnost.
 
18. Kalilbrace tonometrů
Proč a kdy mám poslat tonometr k ověření přesnosti?
           Kalibrace tlakoměrů pro domácí užití není vyžadována zákonem. Pokud ale přístroj budete chtít kalibrovat, zašlete jej na český metrologický institut.
 
17. Přesnost měření po pádu tonometru na zem
Jak zjistím, jestli je tonometr stále dostatečně přesný i po dlouhodobém používání nebo např. po pádu na zem?
Obecně, tonometr měří přesně, pokud funguje. Jestliže např. upadl na zem a Vy nezjistíte žádnou závadu při používání, nemusíte si dělat starosti s přesností. Hlavní součásti, které mají rozhodující vliv na přesnost, jsou uloženy v procesorovém programu. Tento software buď pracuje nebo ne. Další díly mající vliv na přesnost měření, jako jsou výpustný ventil a snímač tlaku, jsou velmi dobře ochráněny proti poškození nehodou nebo stárnutím.
 
16. Porovnání výsledků měření tonometrů Rossmax s jinými typy měřičů krevního tlaku
Než jsem si koupil tonometr Rossmax, používal jsem přístroj jiného výrobce. Proč měřím rozdílné hodnoty s přístrojem Rossmax?
Většina elektronických měřičů krevního tlaku pracuje na principu oscilometrického snímání. Každý výrobce používá svůj vlastní princip rozboru signálů a nalezení souvisejících hodnot. Proto mezi dvěma tonometry je rozdíl a ten může být potvrzen i klinickými studiemi. Rossmax má mnohaleté zkušenosti s rozborem signálů lidského těla a vyhodnocuje krevní tlak velmi přesně. Vysoká přesnost principu používaného tonometry Rossmax je potvrzena vyčerpávajícími klinickými zkouškami, které byly provedeny nezávislými zdravotnickými centry nejvyšších mezinárodních standardů. Každý výrobce také použití svého principu aplikuje na „standardní populaci“. Tam může být také důvod, že pro někoho je jeden přístroj vhodnější než jiný. Stejně jako dva doktoři mají rozdílný způsob měření a mohou získat rozdílné výsledky. Dalším důvodem pro rozdílná data může být změna krevního tlaku mezi dvěma měřeními. Ve skutečnosti není možné mít stejnou kondici v následujícím měření. Není neobvyklé, že následující měření provedené na stejném přístroji naměří rozdílný údaj daný nestabilní fyziologickou kondicí a vlivem okolních faktorů (mluvení, hluk, pohyb, atd.)! Jestliže chcete srovnávat dva systémy, musíte vyloučit co nejvíce okolních vlivů. Měření mají být provedena bez okolního rozrušení a podle metodiky uvedené v návodu k obsluze. Každé měření, které chcete porovnávat, musí být provedeno za srovnatelných podmínek a ve stejnou denní dobu. Dbejte na dostatečné uvolnění mezi dvěma měřeními a čekejte mezi nimi nejméně tři minuty. Proveďte s každým přístrojem několik měření a porovnejte průměrné hodnoty. Pouze za předpokladu přesného dodržení návodů k obsluze zjistíte, jak velký je skutečný rozdíl.
 
15. Četnost měření krevního tlaku
Jak často a kdy si mám měřit krevní tlak tonometry Rossmax a Dr.Frei?
Čím více se budete měřit, tím lépe. Ale krevní tlak je velmi nestabilní veličina, uvědomte si, že výsledky nemusí být stále stejné. Porovnávejte si každodenní hodnoty, které jsou změřeny za stejných situací. Měřte se například jednu hodinu po večeři. Měřte se uvolněni a nerozrušeni okolním prostředím. Pro mladého, zdravého člověka stačí kontrola krevního tlaku jednou za měsíc. S věkem by se interval kontroly měl zkracovat. Lidé, kteří jsou léčeni na jakékoliv kardiovaskulární onemocnění mají informace o četnosti měření od svého ošetřujícího lékaře.
 
14. Podmínky pro správné změření krevního tlaku
Za jakých podmínek naměřím nejsprávnější hodnoty?
Měření krevního tlaku byste měli provádět za stejných situací a za stejného tělesného a psychického uvolnění, v klidném prostředí a ve stejnou denní dobu, např. každý den hodinu po večeři. Měření provádějte vsedě v klidném prostředí. Před měřením nejezte, nekuřte a vylučte jakýkoliv pohyb. Před měřením si několik minut odpočněte. Příprava měření: Prosím přesvědčte se, že velikost manžety odpovídá obvodu Vaší paže nebo zápěstí. Nasaďte manžetu tak, jak je popsáno v návodu k obsluze. Manžetu nasaďte pevně, příliš volná manžeta znamená nepohodlné měření. Manžeta však nesmí škrtit nebo omezovat průtok krve. Spojte manžetu s hlavní jednotkou, zapněte přístroj a napusťte manžetu podle návodu k obsluze. U zápěsťových tonometrů udržujte zápěstí ve výšce srdce! 10 cm rozdílu výšky způsobí chybu při měření 8 mmHg. Během měření: Vyhněte se jakémukoliv pohybu. Neuvádějte v činnost žádný ze svalů při měření na paži. Dýchejte normálně a nemluvte. Jestliže chcete udělat několik měření po sobě, počkejte nejméně 1 mnutu mezi nimi.
 
13. Doporučení, jak správně interpretovat naměřené hodnoty
Rozumím tomu, že se krevní tlak během dne mění a proto mohu naměřit rozdílné hodnoty. Ale jaký je tedy můj skutečný krevní tlak?
Průměr několika měření, získaných v několika dnech za stejných okolních situací a ve stejnou denní dobu, nejlépe vyjadřuje Váš krevní tlak. Měřte se, například, hodinu po večeři ve třech následujících dnech a ve výsledcích nenajdete podstatné rozdíly. Průměr z těchto měření nejlépe vyjadřuje Váš krevní tlak.
 
12. Rozdíl mezi hodnotami, které naměří lékař a které naměří digitální měřič krevního tlaku
Můj doktor říká, že můj krevní tlak je 150/100 mmHg, ale proč tonometr Rossmax dává výsledky kolem hodnot okolo hodnoty 135/95 mmHg?
Jedním z důvodů může být, že u lékaře nejste ve stejném uvolnění jako doma. Když jste u lékaře méně uvolněný, krevní tlak je vyšší. Nižší krevní tlak o cca 15 mmHg v uvolněném prostředí je normální. Tomuto jevu se říká Syndrom bílého pláště. Další důvod může souviset s normální změnou krevního tlaku během dne. Změny až o 30 mmHg během krátké doby se mohou projevit s fyzickou a psychickou aktivitou (sport, myšlení, stres, atd.). Proto Vám doporučujeme provádět měření ve stejnou denní dobu za stejných okolních podmínek, např. každý den hodinu po večeři. Toto je také důležité upozornění každého výrobce měřičů krevního tlaku.Rozdíl mezi elektronickým přístrojem a doktorem může být způsobem i rozdílným systémem obou měření a je srovnatelný s rozdílem, který může vzniknout, když dva lékaři měří jednoho pacienta svými přístroji a naměří rozdílné hodnoty. Obecně jsou dnes, na základě dlouhodobých výzkumů a doporučení zdravotnických organizací, lékařskou veřejností přijímány hodnoty naměřené doma, v klidu, jako správné hodnoty krevního tlaku.
 
11. Přesnost měření krevního tlaku tonometry Rossmax a Dr.Frei
Očekávám, že s tonometry Rossmax a Dr.Frei dostanu pokaždé stejné výsledky, ale ty jsou často rozdílné. Je to závada přístroje?
Krevní tlak není z fyziologických důvodů konstantní tělesná veličina, Váš krevní tlak může kolísat až o 30 mmHg během krátké doby. Stejně tak se může Váš krevní tlak změnit během dvou měření. Ve skutečnosti není snadné mít stejný stav během následně provedených měření. Není neobvyklé, že následující měření dá rozdílné hodnoty dané fyziologickým stavem a vlivem okolních faktorů (chůzí, hlukem, pohybem atd.) Proto průměr několika výsledků, získaných několikrát denně ve srovnatelných situacích během stejného času reprezentuje Váš skutečný individuální krevní tlak. Měřte se, například, hodinu po večeři ve třech následujících dnech a ve výsledcích nenajdete podstatné rozdíly. Průměr z těchto měření nejlépe vyjadřuje Váš krevní tlak. Všechny okolní vlivy dokáže eliminovat měření v režimu CAM. Touto pokrokovou technologií měření je vybaveno několik typů tonometrů Dr.Frei.
 
10. Životnost baterie v digitálním teploměru
Jak dlouho vydrží baterie v digitálním teploměru?
Životnost baterie závisí na mnoha faktorech. Vestavěná baterie vydrží okolo 2-3000 měření. Na způsobu skladování a skladovací teplotě závisí i životnost, maximální doba skladování je 3-5 let.Jestliže doma používáte teploměr maximálně desetkrát za týden, měla by baterie teoreticky vydržet více než 5 let. Ovšem zde může skladovací doba snížit životnost. Pro domácí používání předpokládáme životnost 3-5 let. Jestliže se teploměr používá v nemocnicích, kde se měří pětkrát za den, může baterie vydržet 1-1,5 roku.
 
9. Princip funkce digitálních teploměrů Rossmax
Jak digitální teploměr zjišťuje teplotu?
Digitální teploměry Rossmax pracují jako maximální teploměry. Je zobrazována nejvyšší naměřená hodnota. Teploměr měří tak dlouho, dokud se zvyšuje teplota.
 
8. Zdravotní nezávadnost teploměrů Rossmax
Je digitální teploměr opravdu 100% bez rtuti a tedy bez rizika otravy rtutí?
Ano, naše teploměry jsou bez rtuti. Ale prosím uvědomte si, že baterie obsahují velmi malé množství rtuti. Knoflíková baterie bez rtuti neexistuje. Celkově však můžeme říct: „Naše teploměry jsou bez rtuti.“
 
7. Metoda měření digitálním teploměrem Rossmax
Jakým způsobem doporučujete měřit teplotu u dětí?
Nejpřesnější metoda při použití klasického "tužkového" teploměru je rektální měření. Pro měření nespolupracujících a neposedných dětí od novorozenců přes kojence až do dospělosti však doporučujeme používat bezkontaktní teploměry, které snímají teplotu z čela během vteřiny a je možné dítě změřit i během spánku. Jedná se o model Rossmax HA500Q, který měří teplotu na čele.
 
6. Desinfekce digitálního teploměru Rossmax
Mohu desinfekci mého teploměru provést vyvařením nebo sterilizací?
Ne! Digitální teploměry, ani vodotěsné modely, nemohou být vyvářeny nebo sterilizovány. Maximální přípustná teplota je 50°C, překročení této teploty může způsobit zničení elektronických dílů. Samozřejmě ani skleněné rtuťové nebo galiové teploměry nesmí být vyvářeny!
 
5. Desinfekce digitálního teploměru Rossmax
Mohu použít alkohol k desinfekci mého teploměru?
Pro desinfekci doporučujeme používat 70% Isopropyl Alkohol
 
4. Přesnost digitálních teploměrů Rossmax a Dr.Frei
Je digitální teploměr tak přesný jako rtuťový?
Teploměry Rossmax a Dr.Frei jsou dokonce přesnější než rtuťové. Čtení hodnoty na digitálním teploměru je mnohem snadnější a přesnější než na rtuťovém. Navíc rtuťový teploměr nemá zvukovou signalizaci ani jakýkoliv jiný způsob upozornění na konec měření. Prosím rozlišujte mezi technickou a klinickou přesností. Technická přesnost je udávána ±0,1°C. Test je prováděn ve vodní lázni a porovnáván s vysoce přesným digitálním teploměrem. Klinická přesnost je zkoušena přímo na pacientech a klinické měření je porovnáno s kalibrovaným referenčním teploměrem. Na základě výše uvedených skutečností jsou digitální teploměry spolehlivější než rtuťové. Podle nejnovější legislativy se rtuťové teploměry již nesmí nově uvádět na trh a nesmí se používat ve zdravotnictví z důvodu možné otravy rtutí (rtuť je klasifikována jako nebezpečný a zdraví škodlivý materiál).
 
3. Vliv času na přesnost měření digitálních teploměrů Rossmax a Dr.Frei
Jak se mohu ubezpečit o přesnosti mého teploměru po uplynutí delší doby nebo po pádu?
Teploměry Rossmax a Dr.Frei jsou vybaveny automatickým prováděním testu přesnosti. Vždy, když teploměr zapnete, software teploměru provede test přesnosti.Je-li přesnost v rozmezí ±0,1°C, teploměr se automaticky přepne do stavu měření. Jestliže je přesnost mimo rozmezí ±0,1°C, teploměr na displeji zobrazí „Err“ a není možné provést měření. Pokud jde o stárnutí, referenční termistor, který je použit pro test přesnosti, může změnit svou hodnotu. Velmi ojediněle to nemusí ani samokontrolní test poznat. Z těchto důvodů a v souladu s mezinárodními normami by měl být každý teploměr jednou za dva roky zkontrolován na přesnost měření.
 
2. Spolehlivost měření teploměrů Microlife před výměnou baterie
Je měření digitálním teploměrem stále spolehlivé i při vybité baterii?
Dokud je teploměr připraven k měření, nabízí stále stejnou přesnost měření. Když je napětí baterie příliš nízké, teploměr zobrazí symbol vybitá baterie a není možné provést měření, dokud baterie není vyměněna. Při vybité baterii je teploměr nefunkční.
 
1. Doba měření digitálním teploměrem Rossmax a Dr.Frei
Proč je doba měření digitálním teploměrem tak dlouhá?
Teploměr měří tak dlouho, dokud se teplota zvyšuje! Čas odezvy je velmi závislý na místě provádění měření a na správném umístění teploměru. Toto je kritické zvláště u měření v podpaží. Když správně umístíte teploměr a přitisknete paži k tělu, podpažní jamka se pomalu zahřívá, což může trvat více než 5 minut! U 10-ti sekundových teploměrů je doba měření kratší. Rektálním nebo orálním měřením trvá 10–30 sekund, v podpaží cca 90 sekund.