Domů / Novinky / Měření tělesné teploty
Kategorie
Výrobci
Věděli jste, že:

 

  • Vysokým krevním tlakem trpí v ČR zhruba 40% obyvatel ve věku od 25 - 64 let?
  • Často bývá na vině nezdravý životní styl a stres?
  • Vysoký krevní tlak u doktora může způsobit tzv. "Syndrom bílého pláště"?

Měření tělesné teploty

Měření tělesné teploty    Proč měřit teplotu, co je důležité při měření, kde a jak teplotu měřit.

Měření tělesné teploty

 

Proč měřit tělesnou teplotu?

Je mnoho nemocí, které jsou provázeny změnami tělesné teploty. Proto má měření teploty těla z lékařského hlediska veliký význam. Pozorováním změn tělesné teploty můžete sledovat charakteristický průběh některých onemocnění. Lékař na základě těchto údajů může zahájit léčbu nebo vyhodnotit její účinek. Zvýšená tělesná teplota je přirozená reakce organismu na specifické průběhy onemocnění. Centrum na kontrolu teploty vyvolá zvýšením teploty obranou reakci organismu proti nemoci. Patologicky zvýšená tělesná teplota se běžně nazývá horečka.

 

Co je důležité při měření teploty?

Všeobecně platí, že hodnota naměřené tělesné teploty závisí na místu měření. Proto neexistuje jedna „normální tělesná teplota“, jak si lidé často myslí. Tělesná teplota se kromě toho u zdravého člověka mění i podle druhu aktivity v průběhu dne. Při měření teploty v konečníku je přes den typické fyziologické zvýšení teploty o 0,5°C zapříčiněnou fyzickou aktivitou. Důležité je rozlišovat vnitřní a povrchovou tělesnou teplotu. Vnitřní teplota se měří vsunutím teploměru do tělesné dutiny, kde se zachytí teplota sliznice. Povrchová teplota se měří na nejteplejších místech povrchu těla, např. v podpaží.

 

Kde měřit teplotu?

Nejspolehlivější metoda stanovení tělesné teploty je měření vnitřní teploty, získané vsunutím teploměru do konečníku (rektální měření). Toto měření je přesné a má nízký předpoklad chybných výsledků. Normální teplotní pásmo je přibližně od 36,2°C do 37,7°C.

Orální měření můžete vykonat v ústní dutině (bukálně), nebo pod jazykem (sublingválně). Výsledky obou dvou měření jsou oproti rektálnímu měření nižší asi o 0,3°C až 0,8°C s tím, že sublingvální způsob je přesnější než bukální.

Vaginální měření teploty u žen udává teploty nižší v průměru o 0,1°C až 0,3°C v porovnání s rektálním měřením.

Jediné druhy měření povrchové tělesné teploty používané v klinické praxi jsou měření v podpaží (axilární měření) a v slabině (inguinální měření). V obou dvou případech se daná končetina přitlačí na tělo, aby se zredukoval vliv okolní teploty. Úspěšnost této metody je v jednoduchosti, má však nevýhodu v tom, že čas měření je dlouhý. U dospělých je teplota měřená axilárním způsobem nižší, než teplota měřená rektálně asi o 0,5°C až 1,5°C! U dětí jsou tyto rozdíly o mnoho menší.

Bezkontaktní infra teploměry snímají teplotu z čela. Jejich výhodou je rychlost. Mohou měřit teplotu i během spánku, což je výhodné především u malých dětí. Podobné vlastnosti mají také ušní infra teploměry. Snímají teplotu z ušního bubínku.

 

Jak přesně měřit teplotu?

Při měření tělesné teploty je potřeba rozlišovat mezi samotnou technickou a klinickou přesností, danou dodržováním správného postupu při používání některých z metod měření. Technická přesnost je určená v ideálních podmínkách měření a bere v úvahu odpovídající technické standardy. Přesnost +/- 0,1°C se považuje za normální u špičkových teploměrů. Při správném používání teploměru je přesnost měření vyšší.