Domů / Novinky / Proč používat zvlhčovače vzduchu?
Kategorie
Výrobci
Věděli jste, že:

 

 • Vysokým krevním tlakem trpí v ČR zhruba 40% obyvatel ve věku od 25 - 64 let?
 • Často bývá na vině nezdravý životní styl a stres?
 • Vysoký krevní tlak u doktora může způsobit tzv. "Syndrom bílého pláště"?

Proč používat zvlhčovače vzduchu?

Proč používat zvlhčovače vzduchu?    Jaká pravidla dodržovat při výběru zvlhčovače vzduchu a který je vhodný pro mě.

Základní pravidla pro správný výběr a používání zvlhčovačů vzduchu

Příjemné prostředí v bytech a kancelářích je závislé zejména na teplotě vzduchu a jeho vlhkosti. Ideální relativní vlhkost je 40 až 50 %. V zimním období však klesá relativní vlhkost vzduchu i pod 20 %, což je srovnatelné s vlhkostí na poušti. Při nízké vlhkosti se vysušuje a tím i narušuje sliznice dýchacích cest. Důsledkem je dráždění ke kašli a častá onemocnění dýchacích cest zejména u dětí, popraskané rty, škrábání v krku atp. Trpí i pokožka. Je vysušená, podrážděná, se sklony k tvorbě vrásek. Při suchém vzduchu vzniká statická elektřina, elektrické výboje jsou velice nepříjemné a mohou poškodit elektronické přístroje. Suchý vzduch negativně působí na předměty ze dřeva, hudební nástroje, starožitnosti obrazy a květiny.

 • Lékaři doporučují optimální vlhkost 40 až 50 %. Řada zdravotních problémů je způsobena suchým vzduchem. Například suchý dráždivý kašel, chronická rýma, pocit stále ucpaného nosu, chronické záněty nosohltanu, ranní škrábání v krku, časté onemocnění horních i dolních cest dýchacích, chronická bronchitida, opakovaná laryngitida, zvláště u dětí, vysušená a podrážděná pokožka, často popraskané rty a zvýšená únava.
 • Zvlhčování je nezbytné především v topném období, kdy vlhkost často nedosahuje 20 %. V létě pouze krátkodobě při výše uvedených onemocněních.
 • Zvlhčovače vzduchu plní svoji funkci pouze v uzavřené místnosti.
 • Zvlhčovač vzduchu umístíme vždy na zem (nikdy ne na nábytek). Neumísťujeme  ho v blízkosti oken a dveří, aby se kvůli většímu proudění vzduchu nesnižovala vlhkost v místnosti.
 • Abychom dosáhli optimální vlhkost, měli bychom zvlhčovat nepřetržitě a vlhkost průběžně kontrolovat.
 • Doporučujeme pokud možno zvlhčovač s regulací (tzv. humidistatem).
 • Současně se zvlhčovačem doporučujeme zakoupit kvalitní měřič vlhkosti popřípadě i teploty.
 • Při výběru zvlhčovačů a čističů vzduchu se poraďte s ošetřujícím lékařem.
 • Při provozu zvlhčovače dbejte na hygienický provoz, pravidelně provádějte čištění a údržbu zvlhčovače.

 

Jak vybrat správný zvlhčovač vzduchu?

Trh nabízí čtyři druhy zvlhčovačů vzduchu, které se liší způsobem výroby páry. Jsou to:

 • Studené zvlhčovače
 • Diskové zvlhčovače
 • Ultrazvukové zvlhčovače
 • Parní zvlhčovače

 

Studené zvlhčovače se na první pohled poznají podle toho, že z nich nestoupá žádná viditelná pára, jako je tomu u ostatních typů. Studená vodní pára, kterou uvolňují, je už totiž rozptýlena ve vzduchu.

Ke studenému odparu dochází tak, že ve zvlhčovači jsou umístěny buď filtrační kazety (desky), nebo disky, na kterých ulpívá voda z nádržky. Ta je pomocí ventilátoru odpařována a rozháněna do ovzduší.

Studený odpar je nejpřirozenější způsob zvlhčování vzduchu. Nemůže při něm dojít k nechtěnému převlhčení vzduchu. Odpaří se jen tolik vody, kolik je schopen vzduch v místnosti pojmout.

Diskové zvlhčovače - vlhkost vzniká na odstředivých discích speciálně upravených pro mechanické odpařování vzduchu. V kombinaci s ionizací vzduchu tyto disky nejen zvlhčují čistou párou, ale zároveň zachytávají nečistoty ze vzduchu do velikosti 1,5 mikronu.

Diskové zvlhčovače vzduchu mají velmi ekonomický provoz - nízký příkon a žádné výměnné filtry. Musí se jen jednou za 5 dnů provozu provést údržba (čištění) přístroje, které ovšem nezabere více než 5 minut.

Ultrazvukové zvlhčovače vytváří pomocí vysokofrekvenčního ultrazvukového oscilátoru z vody mikrokapičky – tzv. mlžinu. Ventilační systém tuto mlžinu vyfukuje do místnosti, kde se jejím odpařením zvyšuje vlhkost vzduchu. Z přístroje vychází jemná, rovnoměrná a jasně viditelná mlha.

Ultrazvukové zvlhčovače jsou u spotřebitelů nejoblíbenější, protože mají nízkou spotřebu energie a nízkou hlučnost. Nejvýkonnější zvlhčovače vzduchu jsou obvykle ultrazvukové.

Je však třeba dbát na hygienu přístroje a nevyužitou vodu v nádržce měnit před dalším zvlhčováním za čerstvou. Případné bakterie rozmnožené ve stojaté vodě by se totiž mohly dostávat do vzduchu.

Parní zvlhčovače zvlhčují vzduch teplou vodní párou, která vzniká ohřátím vody pomocí topného tělíska (podobný princip jako u varné konvice). Vzniklá vodní pára se ve zvláštní komoře dále mísí se vzduchem a ochlazuje se na optimální teplotu, poté vychází ven z přístroje.

Z hygienického hlediska se jedná o ideální řešení zvlhčování z toho důvodu, že voda prochází varem, a tudíž jsou zničeny případné bakterie a další choroboplodné zárodky, které se mohou ve stojaté vodě rychle množit. Takto vytvořená pára se velmi dobře vstřebává do vzduchu a rozptyluje v místnosti.

Drobnou nevýhodou parních zvlhčovačů je vyšší spotřeba elektřiny ve srovnání s ostatními technologiemi zvlhčování.