Domů / Novinky / Proč používat čističe vzduchu?

Proč používat čističe vzduchu?

Proč používat čističe vzduchu?    Kvalita vzduchu, Základní pravidla pro výběr správného čističe vzduchu.

V průběhu jednoho dne uděláme až 20 000 nádechů. Spotřebujeme více než 15 kg vzduchu. Je to mnohokrát více než množství vody a potravin za stejnou dobu. Zamysleme se! Jaký je vzduch, který dýcháme?

Kdysi bylo jednoduché otevřít okno a vpustit čistý, zdravý a svěží vzduch, ale dnes je to spíše riziko. Díky vzrůstajícím cenám energií šetříme teplem a izolujeme budovy, utěsňujeme okna. Tím se v našich domech i na pracovištích hromadí látky z čistících přípravků, pracích prášků, bakterie, plísně, zbytky roztočů, částice zvířecí srsti, pyly, domácí prach a vydýchaný vzduch. Většinu našeho času trávíme v místnostech a v budovách. Vzduch uvnitř budov bývá znečištěn až 100× víc než ovzduší ve velkých městech. V dnešní době znečištěný vzduch obsahuje ojediněle i karcinogenní lát­ky.

Základní pravidla správného provozu čističů vzduchu:

 • Pro čističe vzduchu platí: jedna místnost – jeden přístroj. Čističe vzduchu plní svoji funkci pouze v uzavřené místnosti. Instalace není vhodná do místností průchozích a trvale neuzavřených.
 • Čistič vzduchu by měl být v provozu trvale nebo alespoň po dobu pobytu osob v místnosti. Provoz kratší než jednu hodinu je nedostatečný
 • Čistič vzduchu nedoporučujeme umístit na zem, pod strop nebo do těsné blízkosti okna a dveří, ideální je výška pasu. Zároveň by v její blízkosti neměly být umístěny žádné předměty, aby mohl vzduch volně cirkulovat.
 • Optimální umístění je ve střední vzdálenosti mezi oknem a dveřmi na stěně nebo na vhodné poličce či skříňce.
 • Vyústění čistého vzduchu má vždy směřovat do dýchací zóny.
 • Pravidelně kontrolujte stav a chod čističky vzduchu a stav filtrů. Doporučujeme filtry raději měnit častěji, nejlépe po půl roce provozu.
 • To, že máme čističku, neznamená, že přestaneme větrat - větrání je důležité, jednorázové a krátké.

 

Jak a podle čeho vybrat správný čistič vzduchu?

 • Nejprve si ujasněte, k jakému účelu a v jakém prostoru chcete mít čističku vzduchu umístěnou
 • Vhodně zvolený a správně používaný čistič vzduchu zachytí domácí prach, pyl, výtrusy plísní, bakterie, zbytky roztočů, části zvířecí srsti, smog a řadu dalších alergenů. Usnadní a zpříjemní pobyt v interiéru alergikům, astmatikům, lidem s častým onemocněním horních nebo dolních cest dýchacích a všem, kteří chtějí preventivně udělat něco pro své zdraví.
 • Základními kriterii dobrého a výkonného čističe vzduchu je vysoká protiprašná účinnost a vzduchový výkon nejméně 2 × vyšší než objem místnosti.
 • Před nákupem doporučujeme prostudovat návod k použití.
 • Zvolte si tichou čističku, která Vás nebude rušit svým hlukem. Zvlášť, pokud ji chcete mít umístěnou v ložnici.
 • Výkon čističek se udává v metrech krychlových (kolik metrů krychlových vyčistí čistička za hodinu). Aby byl výkon dostačující, měla by čistička vzduch v místnosti přefiltrovat dvakrát.

Nabízíme 2 druhy čističek vzduchu, které se liší podle použití filtrace:

1. Čističky s HEPA filtrem

HEPA filtr vyčistí téměř 100% nečistot ze vzduchu. Je velice vhodný pro astmatiky a alergiky, kteří potřebují dokonale čisté prostředí. Filtry se po nějakém čase musí měnit. Čističky s HEPA filtrem patří obecně mezi nejčastěji používané čištění vzduchu.

2. Diskové čističky vzduchu

Výhodou diskových čističek vzduchu jsou bezesporu nízké provozní náklady (nízký příkon). Nečistoty se zachytávají do speciální nádobky s vodou, kterou je potřeba pravidelně měnit a nádobku čistit. Nemusíte tedy investovat do nových filtrů. Další jeho výhodou je, že tyto čističky zároveň slouží i jako zvlhčovače vzduchu. Účinnost tohoto typu většinou bývá nižší.