Domů / Novinky / Krevní tlak
Kategorie
Výrobci
Věděli jste, že:

 

  • Vysokým krevním tlakem trpí v ČR zhruba 40% obyvatel ve věku od 25 - 64 let?
  • Často bývá na vině nezdravý životní styl a stres?
  • Vysoký krevní tlak u doktora může způsobit tzv. "Syndrom bílého pláště"?

Krevní tlak

Krevní tlak    Co je příčinou vysokého nebo nízkého tlaku, jaké jsou normální hodnoty, nové možnosti měření.

Krevní tlak

 

Co je příčinou vysokého nebo nízkého krevního tlaku?

Hodnota krevního tlaku je řízená v části mozku, v tzv. oběhovém centru a přizpůsobuje se podle situace zpětnou vazbou přes neurohormonální systém. Při změně krevního tlaku se mění jak intenzita a frekvence úderů srdce (puls), tak i průměr cév. Rozšíření či zúžení cév je zabezpečené prostřednictvím hladkých svalů nacházejících se ve stěnách cév. Tlak v cévách kolísá pravidelně během srdeční aktivity, ve fázi vytlačování krve je hodnota nejvyšší (systolická hodnota) a na konci plnící fáze srdce je hodnota nejmenší (diastolická hodnota). Při prevenci některých onemocnění je potřebné udržovat hodnoty krevního tlaku v rámci určitých hodnot.

 

Co dělat v případě zvýšeného nebo sníženého krevního tlaku?

Už při mírné hypertenzi se poraďte s Vaším lékařem! Uvádíme několik rad, které mohou příznivě ovlivnit hladinu Vašeho zvýšeného tlaku a posloužit jako prevence. Úprava životosprávy – optimální změnou stravovacích návyků se snažte udržet váhu odpovídající Vašemu věku a typu postavy, případně si snižte nadměrnou hmotnost! Snižte spotřebu tučných jídel, kuchyňské soli a dodržujte pitný režim. Večeři jezte dříve a méně, už od středního věku! Při některých onemocněních, kde je větší pravděpodobnost zvýšeného krevního tlaku, se řiďte pokyny lékaře např. při cukrovce (diabetes mellitus), metabolických poruchách, chorobách srdce a při medikamentózní léčbě vysokého krevního tlaku. Tělesná zdatnost – pravidelně sportujte, upřednostňujte vytrvalostní sporty před posilovacími. Organismus zatěžujte postupně. Při onemocnění nebo při sportování ve věku nad 40 let se nejdříve obraťte na svého lékaře, který Vám poradí nejvhodnější druh sportu.

Krevní tlak není konstantní a jeho hodnota u zdravých lidí kolísá každým úderem srdce od 5 do 10 mmHg a v průběhu celého dne ještě víc (viz graf). U lidí s poruchami krevního tlaku jsou tyto rozdíly podstatně vyšší.

 

Jaké jsou normální hodnoty krevního tlaku?

Za normální hodnoty krevního tlaku se odborníky všeobecně považují hodnoty systolického krevního tlaku 120–130 a diastolického 80–85 mmHg. Za vysoký krevní tlak (hypertenzi) považujeme hodnoty systolického krevního tlaku nad 160 mmHg a diastolického tlaku nad 100 mmHg naměřené v klidu. Dlouhodobě může takovýto vysoký tlak ohrožovat vaše zdraví. Bez váhání se obraťte na svého lékaře. Pravidelné kontroly a konzultace se svým lékařem jsou potřené už při mírném zvýšení systolického tlaku – 130–140 mmHg a diastolický 85–90 mmHg naměřený v klidu. Věnujte pozornost i příliš nízkým hodnotám krevního tlaku (hypotenze), zejména systolického pod 105 mmHg a diastolického pod 65 mmHg, zejména když cítíte slabost, únavu a míváte závratě. Tehdy je potřebné hlavně doplnit tekutiny a dále kontrolovat pitný režim. Vyhledat lékaře je potřeba i tehdy, pokud je mezi hodnotami příliš malý nebo naopak příliš velký rozdíl.

Při měření krevního tlaku mají na naměřené hodnoty vliv i různé faktory – pohyby svalů, kašel, mluvení či sledování TV během měření tlaku, jako i psychické projevy – stres, napětí nebo i srdeční arytmie různého původu. V případě pravidelného užívání léku na udržení správných hodnot krevního tlaku se doporučuje vést si záznam pravidelných měření ve stanoveném čase, který předložíte Vašemu lékaři. Nikdy neměňte lékařem předepsané dávkování léků na základě Vašich měření! Podrobně je zkonzultujte s lékařem. Lékaři doporučují samostatně vykonávat pravidelnou kontrolu tlakoměrem i při normálních hodnotách krevního tlaku. Můžete tak včas zjistit případné změny hodnot Vašeho krevního tlaku a podle toho i vhodně reagovat. V lékařské ambulanci jsou naměřené hodnoty často vyšší – syndrom bílého pláště, vyvolaný stresem např. z nepravidelného užívání léků a následnou obavou o svoje zdraví.

 

Nové možnosti měření krevního tlaku

Metoda detekce AFIB (Atrial Fibrillation) je novinkou, která může výrazně ovlivnit vaše zdraví a život. Atriální fibrilace je nejčastější příčinou vzniku cévních mozkových příhod v zemích EU. Tlakoměr Rossmax X5 dokáže odhalit tuto formu srdeční nepravidelnosti už v raných stadiích onemocnění.

PAD (Pulse Arrhytmia Detection) je v současné době nejpřesnější komerčně používanou metodou detekce srdeční arytmie při měření krevního tlaku a pulsu. Grafické zobrazení na displeji i zvukový signál při opakovaném zaznamenání arytmie Vás doslova pošlou k lékaři.

BHS – British Hypertension Society – Britská hypertonická společnost – měření podle protokolu této společnosti je považováno za nejvyšší standard kontroly měřičů krevního tlaku, hodnocení A/A vyjadřuje nejvyšší třídu přesnosti měření systolické i diastolické hodnoty